Kašeľ u psov je nepríjemný symptóm, ktorý má veľa príčin.  Rozlišujeme suchý – dráždivý alebo vlhký – produktívny.

Dráždivý kašeľ je suchý, silný až dávivý, môže byť aj veľmi bolestivý.

Najčastejšími príčinami akútneho dráždivého kašľa bývajú:

  • Počiatočné štádium zápalu dýchacích ciest. Typicky sa takýmto kašľom prejavuje tzv. kotercový kašeľ – laryngotracheitída, ktorú spôsobujú viaceré patogény, najviac vírus parainfluenzy 2, psí adenovírus 2 a baktéria Bordetella bronchiseptica. Je vysoko kontagiózny, šíri sa kvapôčkovou nákazou. Vyskytuje sa na miestach s vysokou koncentráciou psov, v útulkoch, na výstavách, v chovných staniciach… Jedná sa o infekčné ochorenie, preto môže byť sprevádzané horúčkou. Nedoliečený kašeľ často prechádza do chronického zápalu dýchacích ciest až do pneumónie, kedy sa môže prejavovať už aj vlhkým kašľom.
  • Vdýchnutie cudzieho telesa – malého predmetu, krmiva, tekutiny… pes sa snaží reflexne vykašľať cudzí predmet. Ak ho nevykašle, je potrebné poskytnúť zvieraťu odbornú pomoc, aby nedošlo k uduseniu.
  • Vdýchnutie dráždivých látok, alergénov, dymu…
  • Kašeľ spôsobený migráciou lariev škrkaviek u šteniat alebo  nematódmi dýchacích ciest – pľúcnivkami. Kašeľ je spočiatku dráždivý, neskôr prechádza do vlhkého vykašliavania. Dirofilarióza – srdcová červivosť môže tiež vyvolať kašeľ. Kašeľ pri parazitárnych chorobách môže pretrvávať dlhšiu dobu. Zvyčajne býva najprv dráždivý, neskôr prechádza do vlhkého – produktívneho prejavu.

Chronický dráždivý kašeľ môže byť spôsobený:

  • Tlakom na dýchacie cesty v dôsledku zväčšených lymfatických uzlín, štítnej žľazy, tlakom nádoru alebo cysty.
  • Tlakom zväčšenej srdcovej komory na tracheu – srdcový kašeľ, ktorý sa vyskytuje viac v spánku v noci. Ak srdce nevládze pumpovať krv, tá stagnuje v pľúcach, vznikne edém pľúc. Vtedy býva kašeľ vlhký, spenený aj s prímesou krvi. Pri srdcovej slabosti sa tekutina hromadí aj v tele, vzniká ascites.
  • Tlakom ochabnutej steny trachey – tracheálny kolaps – najčastejšie sa vyskytuje u starších psov malých plemien s typickým tvarom hlavy, kde mozgová časť je klenutá a ňufák je malý a úzky. Krk je viac osvalený a vchod do hrudníka je veľmi úzky. Stena trachey môže ochabnúť v krčnej alebo  hrudnej oblasti, môže sa vyskytovať aj ochabnutie priedušiek. Predpokladá sa, že príčinou tohto stavu je vrodená predispozícia. Kašeľ môže byť rôznej intenzity, od mierneho prejavu až po kolaps dýchania. Býva drsný a suchý, zhoršujú ho emotívne stavy – strach, radosť…

Ak pri suchom  kašli  dráždenie pretrváva, kašeľ sa zosilňuje pri nasávaní vzduchu, čím sa  sliznica znova podráždi –  kašeľ sa zintenzívni, to sa deje stále dookola, zviera kašeľ  nevie upokojiť.  Podráždenie na kašeľ môže opakovane vyvolávať aj tlak obojka či ochabnutého tkaniva, vzrušenie, vdychovanie studeného vzduchu… Na podporu liečby tohto veľmi nepríjemného symptómu sa osvedčili prípravky, ktoré zvlhčujú a upokojujú sliznicu dýchacích ciest.  https://vetwell.sk/canirespcaniresp-dry/

 

Pri vlhkom kašli sa tvorí hlien. Pri kašľaní počuť chrčanie, môže byť sprevádzaný dusením a zvracaním hlienu. Zvyčajne sa tento kašeľ prejaví  po odpočinku – spánku, kedy sa hlieny alebo aj iná tekutina (voda, krv) v dýchacích cestách nahromadia.

  • Vlhký kašeľ sa objavuje v pokročilejších štádiách zápalu dýchacích ciest alebo pľúc. Zápal dolných dýchacích ciest – priedušiek a pľúc sa zvyčajne prejavuje okrem kašľa aj horúčkou, celkovou slabosťou, letargiou, nechutenstvom.
  • Pri pľúcnom edéme, kedy sa v pľúcach hromadí voda. Býva to najčastejšie dôsledok srdcovej slabosti.
  • Pri chronickej bronchitíde, ktorá sa vyskytuje viac u starších psov. Ide o zvýšenú reakciu sliznice dýchacích ciest na dlhodobo pôsobiace vonkajšie podnety ako vysoká prašnosť, cigaretový dym… podobne ako u ľudí. Aktivita psa sa pritom nemení.
  • Alergická bronchitída. Pes sa môže až dusiť pri pôsobení alergénu, na ktorý je citlivý.   Môže sa prejaviť aj  astmatickými záchvatom, dýchavičnosťou a celkovou slabosťou. Alergia sa môže najprv prejaviť nádchou, dráždivým kašľom, ktorý môže prejsť do chronickej bronchitídy.
  • Kašeľ s prímesou krvi je znakom vážneho stavu, zranenia v dýchacích cestách, vážneho zápalu horných alebo dolných dýchacích ciest, nádoru…

Pri každom prejave kašľa u psa je potrebné zistiť jeho príčinu aby sa mohla odporučiť správna liečba a prevencia.