Časté  škrabanie u psov býva spojené so svrbením, čo je stav, ktorý  veľmi znepokojuje  a znižuje pohodu zvierat  aj ich majiteľov. Je to zväčša prvý prejav rôznych patologických stavov, ktoré sa prejavujú na koži.

Príčin býva viac:

 • Pĺznutie podsady, zimnej srsti.
 • Poštípanie krv cicajúcimi hmyzom (blchy, kliešte, komáre…) Viac v článkoch: https://vetwell.sk/ako-sa-zbavit-blch/https://vetwell.sk/klieste/
 • Neurodermatitída – nervová nestabilita alebo dráždenie nervových zakončení v koži vnútornými príčinami, často aj bez poškodenia kože. Zvyčajne tým trpia malé – spoločenské plemená psov.
 • Alergické reakcie na rôzne látky – kontaktné, vdychované, na poštípanie blchou, na teplo, potravinové  alergie, atopický ekzém….

Psom zväčša na jar vypadáva podsada. Uvoľnená srsť v chumáčoch šteklí, ťahá kožu,  môže splstnatieť, zachytávať nečistoty. U citlivejších jedincov aj to môže viesť  k nadmernému škrabaniu. Ak majú dlhšie  pazúriky  môžu si kožu poraniť. Pomôže vyčesanie, okúpanie a ak treba aj ostrihanie psíka.

Jarné škrabanie môže byť spojené aj s prvým uštipnutím blchou a alergickou reakciou na toto uštipnutie, či alergiou na pele, teplo, roztoče, chemické látky (postreky, pracie prášky..). Na podráždenej koži sa môže prejaviť v tom čase aj potravinová alergia.   Rozpoznať príčinu škrabania je zložité ale následok môže byť ten istý, a to vytvorenie tzv. „horúceho miesta „ na koži. Je to oblasť intenzívneho kožného zápalu (dermatózy), ktorá sa zvyčajne vyskytuje v teplom období roka (môže sa však vytvoriť v ktoromkoľvek ročnom období). Na koži sa vytvorí jedno alebo aj viac ohnísk, ktoré  svrbia,  pes si ich zúrivo škriabe, hryzie, vytrháva si na tom mieste srsť. Vznikne červená mokvavá škvrna rôznej veľkosti. Zápal sa môže prejaviť aj s tvorbou vezikúl,  áft a krúst. Poškodená koža sa môže infikovať. Tieto ohniská bývajú povrchové, môžu sa šíriť. Ako prvú pomoc sa odporúča ostrihať srsť aj v okolí ohniska. Ranu očistiť, umyť napr. repíkovým či nechtíkovým čajom, ak je potrebné aj mydlom a vodou. Na dezinfekciu možno odporučiť neantibiotický  prípravok DezacinR  (superoxidovaný roztok, ktorý vzniká elektrochemickou aktiváciou vody a soli). Má antimikrobiálne účinky, ničí baktérie, spóry, plesne, vírusy, je netoxický, neobsahuje antibiotiká, steroidy ani látky na báze alkoholu, nepoškodzuje zdravé tkanivo,  je šetrný k životnému prostrediu, stimuluje imunitný systém, nemá vedľajšie nežiaduce účinky. Neodporúča sa používať maste obsahujúce antibiotiká a kortikoidy.  Pôst  môže zmierniť  svrbenie. Odporúča sa dva až tri dni miesto krmiva podať  mäsový vývar s ovsenými vločkami a probiotikami. Pomáha  to udržať čisté črevá. Na podporu regenerácie sa odporúča psovi podávať vitamíny skupiny B, vitamín E, C, A+D,  ryby (rybí, ľanový olej…), resp. doplnky stravy obsahujúce omega-3,6,9  nenasýtené mastné kyseliny a vápnik, ktorý znižuje svrbenie a má protizápalové účinky. Vstup vápnika do kože podporujú nenasýtené mastné kyseliny.  Hľadať príčinu tohto stavu – vyhľadať radu a odbornú pomoc veterinárneho lekára je potrebné ak sa horúce miesta za niekoľko dní nezačnú hojiť alebo ak sa rýchlo rozširujú a celkový zdravotný stav psíka sa zhoršuje, nakoľko sa môže jednať aj o prejav vážneho ochorenia:

 • Autoimunitné ochorenia predstavujú vážne poškodenie celkového zdravotného stavu. Prejavujú sa aj na koži. Ich diagnostika a postup liečby patrí do rúk skúseného veterinárneho lekára, rovnako ako ďalej spomínané kožné choroby:
 • SvrabSarcoptes scabei (zákožka svrabová) spôsobuje svrab celotelový. Príznaky môžu začínať na uchu. Psík má na vonkajšej strane ucha miesta s vypadanou srsťou.  Keď ucho psíka chytíte medzi prsty a pošúchate  nimi, psík sa začne škriabať nohou za uchom na príslušnej strane. Hovorí sa tomu pinal-pedal reflex. Často je prvým a niekedy aj jediným príznakom svrabu.  Svrab je prenosný aj na človeka.

Ušný svrab je spôsobený parazitom Otodectes cynotis – parazituje na vnútornej strane ucha. Nie je prenosný na človeka ale iba medzi zvieratami.

 • Demodikóza – spôsobuje ju parazit Demodex canis. Typické príznaky ochorenia sú miesta s vypadanou srsťou v tvárovej oblasti hlavne v oblasti okolo očí, ale môže to byť aj kdekoľvek inde na tele.  Demodikóza nie je veľmi svrbivá ale komplikovaná sekundárnou bakteriálnou a kvasinkovou infekciou môže spôsobovať výrazné svrbenie. Demodikóza nie je prenosná zo psa na človeka.
 • CheyletiellózaCheyletiella parasitivorax je kožný parazit, ktorý sa u psa prejavuje zvýšenou tvorbou lupín po celom tele. Tento parazit je označovaný ako „pochodujúce lupiny“ Vyvoláva značné svrbenie. Cheyletiella je prenosná na človeka aj medzi psami navzájom.
 • Mykózy:

Povrchové:  dermatomykózyMalassezia pachydermatitis je súčasťou normálnej mikroflóry kože, sliznice ústnej dutiny, konečníka. Candidoza albicans  – rod Candida sú saprofytické kvasinky tráviaceho traktu.  Pri imunosupresívnych stavoch, po antibiotickej liečbe môžu spôsobiť  infekciu kože s výrazným svrbením. Candida aj s mokvaním.

                       dermatofytózy (mikrosporum, trichophyton) majú afinitu k srsti, rýchlo sa šíria, spôsobujú sekundárnu infekciu kože s vezikulami a chrastami.

Do podkožia môžu vniknúť huby žijúce saprofiticky v pôde a spôsobiť ochorenie –  podkožné mykózy.

Systémové mykózy –  hubová infekcia, ktorá vyvolala ochorenie vnútorných orgánov sa môžu  prejaviť tiež na koži dermatitídou a svrbením (aspergilóza, candidóza, kryptokokóza ) Zvyčajne  ide o celkové zrútenie imunity.

 • Bakteriálne infekcie. Najčastejšie sa uplatnia stafylokoky a streptokoky, ktoré sú bežnou súčasťou povrchu tela. Pri poranení kože môžu spôsobiť hnisajúcu infekciu. U oslabeného jedinca aj s vážnejšími následkami. Klostrídie môžu spôsobiť ochorenie pri hlbšom poranení kože a svalov.
 • Atopický ekzém: atopické (konštitučné) ochorenia sú podmienené vrodenou predispozíciou imunitného systému – jeho zvýšenou  precitlivenosťou  na  antigény, ktoré sa do organizmu dostávajú rôznymi cestami, pričom môže ísť aj o bežné antigény z okolitého prostredia.  Prejavujú sa postihnutím kože (atopická dermatitída)  a dýchacích ciest (astma, alergická rhinitída). Prejav na koži zvyčajne začína vytvorením  vyššie opísaného „horúceho miesta“, ktoré sa šíri.  Pri atopickom ekzéme býva výskyt lézií na tele symetrický – na pravej aj ľavej strane tela zvyčajne na rovnakých miestach (nemusí to byť pravidlom). Ekzém môže byť suchý alebo mokvavý,  silno svrbí. Poškodená koža môže praskať,  infikovať sa, čo komplikuje klinický prejav choroby aj celkový stav pacienta. Potlačením kožných prejavov pomocou kortikosteroidov sa môže chorobný proces presunúť na dýchacie cesty. Preto pri liečbe ekzému je najdôležitejšie zistiť a odstrániť príčinu – antigén (antigény), na ktoré je zviera precitlivené, čo je často veľmi komplikované. Zároveň treba podporiť prečistenie organizmu od biologických aj chemických toxínov, ktoré sa do organizmu dostali alebo sa v tele vytvorili (histamín). Liečba ekzému, ak nechceme iba potlačiť klinické prejavy,  je zvyčajne zdĺhavý proces. Zloženie črevnej mikroflóry má v prevencii aj liečbe atopických ochorení významnú úlohu. Viac v článku: https://vetwell.sk/probiotika-vo-vyzive-v-prevencii-chorob-zvierat/

Uviedla som najčastejšie  príčiny svrbenia kože u  psov.  Pri vážnejších a dlhotrvajúcich problémoch je dôležité dôsledne  diagnostikovať, zhodnotiť  a riešiť celkový zdravotný stav zvieraťa a zamerať sa na liečenie príčiny tohto stavu.